-- 2 of 9 --

Postgraduate Experience & Appointments

January 1959       Internship, Faculdade do Medicina do Porto Alegre,
December 1969      Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Brazil

January 1960       Residency in Internal Medicine, Faculdade de Medicina
December 1961      de Porto Alegre, Universidade Federal do Rio Grande
                   do Sul, Brazil

January 1962       Instructor, Department of Internal Medicine, 
September 1962     Faculdade de Medicina de Porto Alegre, Universidade
                   Federal do Rio Grande do Sul, Brazil

October 1962       Scholar (British Council), Physiology Department, 
July 1963          Institute of Diseases of the Chest, Brompton
                   Hospital, University of London, England

August 1963        Research Fellow, Pulmonary Function Laboratory, 
September 1963     University Hospital, Groningen, Holland

October 1963       Instructor and Director of Pulmonary Function
December 1967      Laboratory, Department of Internal Medicine, Faculdade de
                   Medicina de Porto Alegre, Universidade Federal do Rio
                   Grande do Sul, Brazil

January 1968       Research Fellow, Division of Pulmonary Diseases, 
June 1968          Department of Internal Medicine, University of Nebraska
                   College of Medicine, Omaha, Nebraska, U.S.A. 

July 1968          Research Fellow, Cardiovascular Research Institute,
June 1969          University of California School of Medicine, San
                   Francisco, California, U.S.A. 

July 1969          Associate Professor and Director of Pulmonary
June 1970          Function Laboratory, Department of Internal Medicine, 
                   Faculdade de Medicina de Porto Alegre, Universidade
                   Federal do Rio Grande do Sul, Brazil

July 1970          Associate Professor and Director of Pulmonary
July 1972          Function Laboratory, Department of Internal Medicine,
                   University of Nebraska College of Medicine, Omaha,
                   Nebraska, U.S.A. 

August 1972        Associate Professor, Department of Internal Medicine,
June 1980          University of Toronto; Director of Pulmonary Function
                   Laboratories, Trihospital Respiratory, Service (Mount
                   Sinai, Toronto General and Women's College Hospitals),
                   Toronto, Ontario, Canada

July 1980          Professor, Department of Medicine, University of
Present            Toronto; Director of Pulmonary Function Laboratories, 
                   Trihospital Respiratory Service (Mount Sinai, Toronto
                   General and Women's College Hospitals), Toronto, 
                   Ontario, Canada